Na počecima fotografije putnici su donosili slike egzotičnih pejzaža. Danas se do takvih odredišta lako stiže. Ali sama udaljenost ne čini fantastičnu fotografiju već dodir sa netaknutom prirodom. Ovaj žanr fotografije često se zamišlja kao komplikovan i težak. Nije toliko bitno kako zabelžite pejzaž na filmu nego je bitno povećanje kvaliteta fotografije. Kako bi ste kući mogli poneti najbolje fotose, pokušajte izbeći pokrete kamere i ako je moguće pokušajte definisati dubinu slike. Mali jednostavni stativi čine čuda. Prednosti: imate vremena i mir kako biste postigli najbolji način slikanja pejzaža preko vašeg fotoaparata.
Kompozicija fotografije
Za razliku od aktivnih medija (npr. video tehnologija), fotografisanje pejzaža zahteva više tačnosti. Vi stavljate naglasak na važnost pozicije individualnih elemenata slike koje ređate i stvarate celinu. I samo sa menjanjem pogleda možete pronaći pravi okvir slike. Jednostavno pronađite smer svetla i probajte različite mogućnosti postavljanjem fotoaparata gore visoko ili dole nisko. Udaljenost i žaripnu daljinu podesite prema željenoj perspektivi.
Dubina i perspektiva
Možete i namerno stvoriti neuravnoteženost fotografije, stavljajući naglasak na pojedine elemente fotografije. Crno-bela fotografija je idealna za stvaranje tenzije u području fotografije svodeći sve na kontrast svetla i senke. Mada jedna pokušava sačuvati što više sivih tonova u konačnom zapisu slike, dubina fotografije se postiže tamnim. Nisu nevažne ni delovi koje pokriva i senka ali svetli motivi animiraju oko. Ako se svetlosivi tonovi susreću sa vrlo tamnim delovima, doči će do isticanja kontrasta između svetla i senke.
Koristite doba dana kao alat
Duži period vremena za traženje motiva vas može dovesti do zadivljujućih rezultata kao što se to redovito događa kod dugoročnih projekata. Kao što u takvim slučajevima najčešće biva morate provesti veći deo vremena napolju u prirodi.Snimanje pejzaža ne zahteva automatsku ekspoziciju, čak se i autofokus se ne koristi slikajući ove motive. Dakle na automatiku ovde potpuno zaboravite i oslonite se na mehanička - ručna podešavanja. Očigledno je puno korisnije slikanje pomoću serijskih ekspozicija sa malim promenama dijafragme f-stopice preko i ispod vrednosti koju pokazuje svetlometar. Ova metoda daje optimalne rezultate za slajdove i duge ekspozicije posebno u sumrak.